پنجشنبه 29 دی 1390

مادر آنجلینا جولی کیست ؟

   نوشته شده توسط: زنان افغان    

آنجلینا جولی بازیگر آمریکایی تصمیم گرفته پنج سال پس از فوت مادرش، داستان زندگی او را کتاب کند، اما مادر او کیست؟

آنجلینا جولی فرزند جان وویت، بازیگر مطرح هالیوودی فیلم‌هایی مثل «کابوی نیمه شب» و «علی» و برنده اسکار بهترین بازیگر برای فیلم «بازگشت به خانه» است.
 

Persianv.com At site


مادر جولی، مارشا لین “مارشلین” برتراند، بازیگر و تهیه‌کننده بود و در زمینه فعالیت‌های بشردوستانه کار می‌کرد.
 
مارشلین برتراند ۹ مه ۱۹۵۰ در بیمارستان سینت فرانسیس در بلوآیلند ایالت ایلینویز به دنیا آمد و در شهر کوچکی به نام ریوردیل در همان نزدیکی بزرگ شد. او یک خواهر و برادر کوچک‌تر از خودش داشت. مارشلین از تبار فرانسویان کانادا، هلندی و آلمانی بود.
 


ادامه مطلب

پنجشنبه 29 دی 1390

تکرار صحنه‌ای از فیلم تایتانیک در واقعیت!

   نوشته شده توسط: زنان افغان    

به گزارش گروه خواندنی های مشرق، در جریان غرق شدن کشتی کروز کاستا کونکوردیا ایتالیا که بیش از 4000 مسافر نیز در آن بودند، یک زوج ایتالیایی نیز در خطر غرق شدن در آب بودند اما خنگام برخورد کشتی با صخره های زیر دریا خانم کایتودیو در اتاق خود بود و شوهر وی در عرشه کشتی. گروه امداد موفق می شود شوهر خانم کایتودیو را نجات دهد اما خبری از وی نمی شود تا این که ناگهان شوهر وی با تصمیمی ناگهانی قایق نجات را ترک می کند و بدرون کشتی در حال غرق شدن می پرد.
 
سخنگوی گروه امداد که صحنه را از نزدیک مشاهده کرده بود در مصاحبه ای با خبرنگاران بیان کرد که تلاش گروه امداد برای مهار و گرفتن وی بی نتیجه ماند و وی بدرون کشتی پرید و بعد از چند لحظه موفق شد همسر بی هوش خود را از درون کشتی نزدیک گروه های امداد بیاورد و خود وی نیز در اثر کمبود اکسیژن بی هوش شد.
 
 
خانم کایتودیو بعد از به هوش آمدن و شنیدن خبر غرق شدن همسر فداکارش
 


ادامه مطلب

پنجشنبه 29 دی 1390

این خانم 37 ساله زندگی اش را با دنیا عوض نمی کند؟

   نوشته شده توسط: زنان افغان    

ه گزارش پرداد به نقل از هالی وییر: این زن با بدنیا آمدن دوقلوهایش دارای 11 فرزند شد از پذیرفتن کمک دولت خودداری کرد.
این زن امریکایی "تانیا سولیوان" نام دارد و اهل کنت است. او 37 ساله است و از زمان تولد ششمین فرزندش شغلش را به عنوان مشاور استخدام رها کرد و به تدریس بچه هایش در منزل پرداخت.

 آپلود سنترادامه مطلب

چهارشنبه 28 دی 1390

شناسنامه ایرانی برای کودکان با مادر ایرانی؟!

   نوشته شده توسط: زنان افغان    

چند وقت پیش بود که خبرش اعلام شد ،خبری که موجب خوشحالی بسیاری از مادران شد ،به خصوص مادرانی که همسران مهاجر از جمله افغانی و عراقی داشتند

خبر این بود که رییس سازمان ثبت احوال کشور از صدور شناسنامه ایرانی برای فرزندان اتباع خارجی که همسر ایرانی انتخاب کرده‌اند خبر داده بود.
ناظمی اردکانی گفته بود : این فرزندان با رسیدن به سن تکلیف می‌توانند در خواست تابعیت کرده و با تایید یک مرجع همچون نیروی انتظامی مبنی بر سکونت مداوم در ایران، شناسنامه ایرانی دریافت کنند
اما این اتفاقی بود که هر گز نیافتاد و۳۲ هزار کودک بدون هویت و شناسنامه حاصل ازدواج زنان و دختران ایرانی
با اتباع بیگانه همچنان بلا تکلیف باقی ماندند .


ادامه مطلب

چهارشنبه 28 دی 1390

ترور یک فعال جامعه مدنی در هرات

   نوشته شده توسط: زنان افغان    

عدیلا حقمل یک تن  از فعالان جامعه مدنی در ولایت هرات از سوی یک موتر سایکل سوار مسلح مورد حمله قرار گرفت.

مسوولان امنیتی می گویند این رویداد حوالی ظهر امروز در منطقه ارگ هرات زمانی رخ داد که خانم حقمل در حال رفتن به منزلش بود.  

سمونوال نورخان نیکزاد سخنگوی پولیس هرات می گوید: چند گلوله به بدن خانم حمقل شلیک شده و در حال حاضر در شفاخانه بستری است.


ادامه مطلب

اداره پلیس هیوستون اعلام کرد گلاره باقرزاده، دانشجوی محقق رشته فناوری ژنتیک مولوکولی در مرکز تحقیقات ام دی اندرسون دانشگاه تگزاس روز گذشته توسط شخص نامعلومی در جلوی منزلش در محلهٔ هیوستون گالریا به قتل رسید. پلیس میگوید قاتل پول و دارایی های گلاره را نبرد و فقط از نزدیک با ضرب سه گلوله به سر ایشان شلیک کرد. گلاره باقرزاده یکی از بنیانگزاران گروه سیاسی هیوستون سبز بود که سال گذشته در شهر هیوستون تظاهراتی بر ضد جمهوری اسلامی ایران برپا کرده بود. شبکه دو هیوستون، شبکه ای بی سی کانال ک-سات تگزاس، گزارش و مصاحبه روزنامه هیوستون کرانیکل با گلاره در سال ۲۰۱۰


ادامه مطلب

پنجشنبه 22 دی 1390

مصر: زنان مصری پلیس اخلاقی را با چوب زدند

   نوشته شده توسط: زنان افغان    

بر اساس گزارش‌های رسانه‌های خبری مصر، گروه‌هایی از مردان محافظه‌کار افراطی سلفی همواره مزاحمت‌هایی برای مغازه‌داران و مشتریان زن نواحی غیرشهری در مصر، به بهانه “رفتار ناشایست”، ایجاد کرده‌اند. اما هنگامی‌که این افراطیون در هفته گذشته به یک سالن زیبایی در شهر دلتای نیل هجوم بردند و به زنان داخل سالن دستور دادند یا آن‌چه را درحال انجامش بودند متوقف کنند یا مورد تنبیه بدنی قرار گیرند، زنان با فرود آوردن چوب‌هایشان برآنها به ایشان پاسخ دادند و آنها را به خیابان و جلوی چشم جمعیت متعجب مشغول تماشا راندند.

طبق گزارش تحریر نیوز، در تعطیلات آخرهفته منتهی به سال نو، این مردان جوان با الگوبرداری از “کمیته امر به‌معروف و نهی از منکر” عربستان سعودی به لباس‌فروش‌ها و سایر فروشگاه‌های از این دست در استان غلوبیه حمله برده و اعلام کرده‌اند که برای تضمین اجرای احکام اسلام در آنجا حضور یافته‌اند.ادامه مطلب

پنجشنبه 22 دی 1390

نسل مردان در مسیر انقراض!!

   نوشته شده توسط: زنان افغان    

یک پروفسور زن انگلیسی ادعا کرد: "ژن مردان به تدریج در حال تحلیل رفتن و نابودی است و از این رو نسل مردان ممکن است طی چند میلیون سال آینده به طور کامل منقرض شود".

«جنیفر گریوز» متخصص کروموزوم های جنسیتی می‌گوید: "کروموزم Y در مردان رو به زوال است و احتمال دارد ظرف پنج میلیون سال آینده با نابودی کامل این کروموزوم، هیچ موجود مردی بر روی کره زمین باقی نماند".
این محقق انگلیسی در عین حال می‌گوید: "مردان ممکن است بتوانند همچون گونه‌ای از یک جونده (نوعی موش) که به رغم فقدان ژن‌های حیاتی تشکیل دهنده کروموزوم Y، هنوز قادر به تولیدمثل است، به بقای خود ادامه دهند".
وی که در جمع دانشجویان پزشکی در «رویال کالج جراحان» ایرلند سخنرانی می‌کرد، افزود: " شما برای مرد بودن به یک کروموزم Y احتیاج دارید، اما حتی ممکن است در آینده شاهد تولد گونه‌ای جدید از انسان ها باشیم".
گریوز خاطرنشان کرد: "کروموزوم Y رو به نابودی است و این سئوال مهم مطرح است که پس از آن چه اتفاقی خواهد افتاد".

این محقق دانشگاه ملی استرالیا که در زمینه «محو کروموزوم Y و تاثیر آن بر روی انسان‌ها» سخنرانی می‌کرد ادامه داد: "هنوز معلوم نیست زمانی که کروموزوم Y ناپدید شود چه اتفاقی خواهد افتاد. انسان‌ها نمی‌توانند مثل برخی حیوانات تولید مثل غیرجنسی نمایند زیرا چند ژن حیاتی است که باید از مردان بوجود آید":.
گفتنی است تقریباً یک دهه از زمان اولین پیشگویی دانشمندان در رابطه با از دست رفتن کروموزوم Y در مردان می‌گذرد. در واقع کروموزوم Y باعث می‌شود که مردان، مرد باشند.
با این حال تمام ژنتیک دانان معتقدند زوال کروموزوم Y در انسان متوقف شده است. «جنی آ. مارشال» از دانشگاه ملی استرالیا معتقد است: از 300 میلیون سال گذشته که کروموزوم Y انسان متولد شد، به تدریج تحلیل رفته است. ولی همچنان این بحث ادامه دارد که آیا کاهش نسل مردان در مقایسه با زنان متوقف شده است یا خیر؟


پنجشنبه 22 دی 1390

تظاهرات به خاطر حقوق یک پیرزن 78 ساله

   نوشته شده توسط: زنان افغان    

تعداد زیادی شهروند آمریکایی روز گذشته در دفاع از یک پیرزن در شهر "نشویل" دست به تظاهرات زدند.

مرم شهر "نشویل" به طرفداری از خانم 78 ساله ای که در حال از دست دادن خانه خود است، و حقش در حال پایمال شدن است، تظاهرات کردند.

گفتنی است مردم "نشویل" در مقابل خانه این زن که «هلن بیلی» نام دارد تجمع کرده وعلیه بانک ها و اجاره دهندگان خانه ها دست به تظاهرات و اعتراض زدند.

بانک ها و اجاره دهندگان خانه ها از تسهیلات مالی دولت بهره مند هستند و این در حالی است که تمام مال و دارایی آمریکایی ها توسط دولت به حراج گذاشته شده است.


گفته می شود اهالی شهر "نشویل" در پی آن هستند که در خواستی را به بانک "چیس"، مالک خانه خانم بیلی ارایه دهند تا جلوی از دست رفتن خانه وی را بگیرند.

لازم به ذکر است که خانم میلی به مدت 20 سال است که در این خانه سکونت داشته و اکنون او نگران از دست دادن خانه اش است.

در پی این در خواست بانک "چیس" در بیانیه ای اعلام کرد که چند بار فروش این خانه را به تعویق انداخته اند و به مدت 30 روز دیگر این تعویق را تمدید خواهد کرد.

آنها اعلام کردند که ما بدنبال سریع ترین پیشنهاد خرید هستیم تا بتوانیم پول سرمایه گذاران وام این خانه را بدهیم.

گفتنی است بحران جهانی اقتصاد که 4 سال پیش از آمریکا شروع شد، در پی بحرانی شدن بازار مسکن در این کشور بود.


چهارشنبه 21 دی 1390

روسپی های این شهر….

   نوشته شده توسط: زنان افغان    

نویسنده: الیاس کاتب

یکی از ناهنجاریهای شایع اجتماعی که دامنه گسترده ای نیز دارد، پدیده روسپیگری است؛ گفته می شود که دامنه روسپیگری، این روزها درکابل به حد نگران کننده ای رسیده است؛ تصمیم می گیرم به عنوان یک سوژه خبری، بروم برای تهیه گزارشی در این باب:

در آغاز راه به سلیم که از جمله فروشندگان لوازم آرایشی در مجتمع تجاری “گلبهار” است می رسم که به گفته خودش بیشترین عشوه را در طول روز از سوی روسپیان دریافت می کند.

او با لهجه خاص خود می گوید: «همین جه می یاین، سَی می کنن، ناق چیز هم نمی خرن، تنها مطلبشان ای است که یگان نفره پیدا کنن که غم شانه بخوره، والّا ایقه هستن که ازحساب تیر، ما بیخی ده غم ماندیم!!».

 به گفته سلیم، یکی از دلایلی که دختران هرزه به سمت او جذب می شوند این تصور است که از وی میتوانند پول بیشتری دریافت کنند.

او می گوید: محدوده سنی این اشخاص بین ۱۵ تا ۴۰ سال است و تقریباً هر روز با تیپ های مختلف با آنها رو به رو می شویم که همگی با کمترین مقدمه، پیشنهادی را مطرح می کنند.

رشاد که در نزدیکی دکان سلیم، فروشگاه لوازم آشپزخانه دارد با خنده ای کوتاه مدعی می شود که در شناختن این گونه افراد، پیش از اینکه آنها حتی کلمه ای به زبان بیاورند، دیگر استاد شده است.

او بلافاصله به خانمی اشاره می کند که پشتش به ما و در حال دورشدن از مکان ماست. می گوید:« اینی یک نمونه ش است بیادر، خدا میفامه که نصیب کی میشه امروز!!».


ادامه مطلب

چهارشنبه 21 دی 1390

“باور” هایی که هیچگاه مسدود نخواهند شد

   نوشته شده توسط: زنان افغان    

نویسنده: حمیرا ثاقب         .

زمانی که دیدم که “باور” وبلاگی که صدای زنان  و خواست های برابری و عدالت را از دریچۀ فضای مجازی منعکس می نمود، مسدود گردیده است دانستم که دشمنان حقیقت و آگاهی نه تنها می خواهند تا شمشیرهای آخته از جهل را از نیام کشیده تا به رزم روشنی بپردازند بلکه مصمم هستند تا فریاد آزادی را در گلوی آزاد زنان افغانستان نیز به زنجیر کشند.

وبلاگ “باور” تنها فریاد  و اعتراض نبود؛ سرشتی از حقایق ناگفتۀ زنانی بود که فقط می خواستند باشند، بایستند و هست بودنشان را در دنیای مردانۀ پیرامونشان تثبیت نمایند. “باور” باوری به ژرفنای قلب پاک زنانی دارد که با عزت و سربلندی، انسان بودن خود را در دنیای غیر انسانی به معراج برده و بودن خود را با ماندن در میدانی پر از اسرار معنا کرده اند.

نادیه فضل را میشناسم و شما نیز می شناسید. زنی که در مقابل هیچ کدام از تابوهای تراشیده از بت هایی که خود را خدا می دانند سر فرود نیاورده است. بانویی که قامت خود را با صدای گریه های حزن آلود کودکان کشورش درهم آمیخت و برای شانه های لرزان زنان رنجدیدۀ میهنش ترانه های جانسوز اما آکنده از عشق می سرود. او می خواست تا بیانگر چیغ های ممتد و مداوم عایشه ها و سحرگل هایی باشد که هر کدام زجر و سختی بریدن بینی و کشیدن ناخنها با انبر را با دردی جانکاه به تجربه نشسته اند باشد. او فراخوانی با نام “سنگسار، آغازی برای اندیشیدن” را بوجود آورد تا اعتراض خود را برای کشتار بیرحمانۀ زنان به صدا در آورد و روایتگر مظالمی شد که در قرنی که زن بودن را یک جرمی نابخشودنی می پندارند.


ادامه مطلب

نویسنده: داکتر جلیله سلیمی

در طول بیش از ده سال بیشترین و درشت ترین عناوین و  سر خط رسانه های افغانستان و گذارش های خبرنگاران خارجی و داخلی، کنفرانس ها، جرگه ها و تمام مجالس بزرگ و کوچک که به بهانه های مختلف دایر میشوند شعار دفاع از حقوق زنان  و منع خشونت علیه زنان در افغانستان  بوده است  این  شعار کاذب و سمبولیک وسیله  رسیدن بسیاری ها به مقام، شهرت  ثروت و دارایی  شده است و تعداد بیشماری هم که روزگاری برای یافتن شغل سرگردان بودند و به نسبت عدم داشتن دانش کافی در بخش های مختلف اجتماعی از اشتراک در کار های  اجتماعی محروم بودند با این شعار توانستند شغل های  پر درآمدی به خود، خانواده و اقارب دور و نزدیک خود پیدا کنند.

این شعار پر درآمد دسترخوان خالی بسیاری اشخاص سو استفاده جو را پر و سر و صورت خانه هایشان را رنگین و زیبا ساخت وضمنا انهایی را هم که تشنه جاه و مقام و شهرت بودند به شهرت و مقام  رسانید.

ولی با این همه استفاده های بیشمار افراد و اشخاص از این شعار و از این نام چی دستاورد و نتیجه مثبت را برای  زنان واقعا مستحق و مظلوم و محروم افغانستان به همراه داشته است؟ادامه مطلب

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic