شهرزادنیوز: در انتخابات پارلمان مصر از 498 نماینده تنها 12 نفر زن و 486 نفر بقیه مرد هستند. جامعه بین المللی حقوق بشر در شهر فرانکفورت آلمان، این نتیجه را تکان دهنده دانست.

سهمیه اختصاص داده شده به زنان در زمان ریاست جمهوری حسنی مبارک که در سال 2010 مقرر شده بود، توسط شورای نظامیان حذف گردید و به جای آن احزاب موظف شدند که در لیست های انتخاباتی حد اقل یک کاندیدای زن داشته باشند.

در بیانیه سازمان مزبور که روز سه شنبه 31 ژانویه منتشر شد، همچنین آمده است که بیش از 70 درصد نمایندگان را اسلام گرایان تشکیل می دهند که این "فاجعه" ای برای زنان است. جای اختصاص داده شده به زنان در لیست های انتخاباتی خود نشانه تبعیض بود. هم احزاب اسلامی و هم احزاب لیبرال و سکولار آن ها را در نیمه دوم اسامی کاندیداها قرار داده بودند.

از 235 نماینده حزب آزادی و عدالت اخوان المسلمین 4 نفر زن هستند که برنامه این زنان فرقی با مردان این حزب ندارد. 3 نماینده زن عضو حزب لیبرال وفذ هستند و دو حزب سوسیال دمکرات و اصلاح و توسعه هر یک دارای یک نماینده زن می باشند. سه زن از مسیحیان قبطی مصر، عدلی ناشد، ماریانه ملک کمال و هانا جورج گریس، از سوی مارشال حسین طنطاوی، فرمانده کل دولت موقت نظامی، مستقیما ًبه عضویت پارلمان مصر تعیین شدند.


جایزه‌ی معتبر سینمایی «هانری لانگ لوا» به پاس سال‌ها فعالیت فرهنگی در راستای ارتقای سینما به فاطمه معتمدآریا،بازیگر سینمای ایران تعلق گرفت.معتمدآریا که در بیش از ۴۰ فیلم نقش‌آفرینی کرده،از سال ۸۹ ممنوع‌التصویر شده است.

 دویچه وله: فاطمه معتمدآریا، بازیگر سینما و تلویزیون ایران برنده‌ی جایزه‌ی معتبر سینمایی «هانری لانگ لوا» شد. این جایزه‌ی جهانی سینمایی فرانسه، به پاس سال‌ها فعالیت سینمایی و نقش‌آفرینی این بازیگر به وی اهدا خواهد شد.

در بیانیه‌ی اعلام اهدای جایزه به فاطمه معتمدآریا آمده است: «این جایزه به پاس تلاش‌های فاطمه معتمدآریا در راستای ارتقای حرفه سینما، تعهد و حفظ حرمت هنر و تلاش‌های فرهنگی به این بازیگر سینمای ایران تقدیم می‌شود.»

جایزه‌ی «هانری لانگ لوا»، شامگاه دوشنبه، ۳۰ ژانویه ۲۰۱۲ در حاشیه‌ی جشنواره‌ی جهانی فیلم «ونسن» در شهر پاریس به این بازیگر اهدا خواهد شد.

هانری لانگ لوا منتقد فیلم و از پیشگامان جمع‌آوری و آرشیو فیلم و چهره‌های برجسته‌ی تاریخ سینما در فرانسه است. او از بنیان‌گذاران «مرکز آرشیو فیلم» و سینماتک فرانسه است که از بزرگ‌ترین و مجهزترین مراکز نگهداری فیلم‌های قدیمی و تاریخ سینما در جهان به شمار می‌رود.


دوشنبه 10 بهمن 1390

کرزی؛ آخرین واسکت انتحار؟!

   نوشته شده توسط: زنان افغان    

نبشته ی خود را اندکی متفاوتتر از یک مقاله ی سیاسی مینویسم؛ چرا که تحلیلم از مسایل، از قالبهای تحلیلی سیاسی، بیرون و مربوط به نوع نگرش و برداشتِ شخصی خودم به عنوان یک شهروند دردمند افغان، میباشد.
کرزی آخرین واسکت انتحاری است؛ البته تردیدی در این نیست که صاحب واسکت، آن را در بکسی محفوظ برای روز مبادا نگهداشته تا معادلات سیاسی را به نفع خویش تا حد امکان به پیش ببرد و در روز ضرورت، آخرین تیرش را از بکس ِ محفوظ بیرون بکشد.


بلی؛ کرزی ِ 9 سال پیش، تعریفی دیگر داشت: شخصیتی جذاب، قاطع و آفریدگار امنیت و توجه نیک جهان به سوی سرزمینی فراموش شده. 8 سال قبل، کرزی: شخصیتی صلحجو و ملی، و 4 سال پیش: شخصیتی متردد و ناثبات و 2 سال قبل: شخصیتی معاملهگر و قدرتگرا و 1 سال پیش هم: شخصیتی برآشفته و بیگانهستیز و امروز... .


ادامه مطلب

یکشنبه 9 بهمن 1390

زمانی که طالبان بر می گردند

   نوشته شده توسط: زنان افغان    


ملا غوث آغا در فکر عمیقی رفت و گفت که اگر ما (طالبان) به کابل قدرت را بگیریم چه خواهد شد...........
{ طالبان به کابل رسیدند. دولت کرزی از آنها پذیرایی کرد. ملا ارسلا رحمانی و ملا ضعیف و ملا متوکل آخوند که سالها قبل به کابل آمده بودند بیرق های سفید را به اهتزاز درآورده بودند. مجاهدین سمت شمال به تدریج از کابل رانده شده بودند. خانه ها و  بلند منزل های آنان به دست ملاها افتاده بود. ملا عمر به کاخ ریاست جمهوری رفت تا قدرت را از کرزی بگیرد. کرزی هم بدون کدام مقاومتی قدرت را واگذار کرد. ملا متوکل آخوند شد معاون ریاست جمهوری، ملا ارسلا رحمانی هم رییس ستره محکمه. ریاست پارلمان به ملا ضعیف داده شد. وضعیت امنیتی در هلمند و قندهار و مناطق جنوب بهتر شد اما در مناطق شمالی افغانستان وضعیت وخیم شد. مجاهدین راهها را می بستند و سرک ها را انفجار می دادند. وزارت دفاع به طالبان وردکی داده شد. وزارت داخله به طالبان قندهاری و وزارت مالیه به طالبان مشرقی. وزرات تحصیلات عالی و معارف هم به لوگری ها و خوستی ها داده شد. متون درسی حکومت هم ادغامی از انگلیسی و عربی شده بود. رهبران طالبان به شیرپور و وزیراکبرخان جای گرفتند و موترهای ضدمرمی با قطار موترهای تعقیبی راهها را می بستند و مردم را به تشویش می انداختند. دیگر طالبان برای عیاشی هم چند فتوا ساختند و جلسات شان در دبی بود. هوتل کابل سرینا هم شده بود محل امن تفریح طالبان. جنگ و تهدید شورشیان مجاهدین بالا رفت. اینبار مجاهدین علیه حکومت طالبان روی به انتحاری آوردند. چندین مقام بلند پایۀ طالبان در حملۀ انتحاری های مجاهدین کشته شدند. ملا عمر هم بعد از سالها جهاد آخر در خانه اش توسط یک انتحاری که در پکولش بمب را جاسازی کرده بود کشته شد. میان طالبان اختلاف فراوان ایجاد شده بود. ده سال گذشت و سال 1400 فرا رسید. امنیت خراب شده بود. باید صلح صورت می گرفت. برای شورشیان مجاهدین یک دفتر در قطر داده شد. طالبان ترس از دست دادن بلند منزل ها و سرمایه هایشان حاضر شدند دست از اعتقادشان بردارند و به هر سیاست و مصالحه با مجاهدین و مخالفین مسلح شان تن در دهند. ایران و پاکستان همچنان مداخله می کرد و امریکا و المان باز هم بعد از سالها جنگ پروسۀ مصالحه را پیش کشیدند. قرار شد تا گروهی بیایند و در ترکیب حکومت قرار گیرند. نواسۀ ملا محمد عمر و نواسۀ برهان الدین ربانی قرار ماندند تا در دفتر قطر در سال 1450 شمسی برای مصالحه با یکدیگر بنشینند و دست از جنگ بردارند.}
ملا غوث آغا از فکر کردن زیاد خسته شده بود. لنگی اش را شخ بسته کرده بود تا به کابل برود........


یکشنبه 9 بهمن 1390

برگشت طالبان برای زنان هرات نگران کننده است

   نوشته شده توسط: زنان افغان    

نهادهای جامعه مدنی و شماری از زنان در ولایت هرات آغاز گفتگوها را با طالبان نگران کننده می دانند.

آنان می گویند که اگر حقوق زنان و آزادی های مدنی قربانی گفتگوهای صلح با طالبان شوند این کار فاجعه بزرگی را در کشور به بار خواهد آورد.

از سویی هم آنان تأکید می ورزند که در روند گفتگوهای صلح با طالبان نمایندگان جامعه مدنی و نیز نمایندگان زنان افغانستان باید حضور داشته باشند.

شماری از بانوان و نهادهای جامعه مدنی در هرات می گویند که گفتگوهای پنهانی و غیر شفاف ایالات متحده امریکا با طالبان زنان افغانستان را سخت نگران ساخته اند.

این بانوان بر شفافیت این گفتگوها تأکید می ورزند و می گویند که هر گونه گفتگو با طالبان باید در افغانستان انجام شود.

پیش از این شماری از دانشجویان دانشگاه هرات نیز هشدار داده اند که دولت افغانستان نباید از راه التماس و ضعف وارد این گفتگوها شود و اگر طالبان خواهان تغییر در قانون اساسی افغانستان شوند، گفتگو با این گروه سودی نخواهد داشت.


خطر خشونت جنسی از مدت‌ها پیش وسیله‌ای شده است که زنان را از رفتن به خیابان‌ها و میادین و مطالبه حقوق سیاسی‌شان باز می‌دارد. در ده سال گذشته تعداد زنان محجبه در مصر چنان افزایشی یافته است که در پایین شهر قاهره به ندرت زنی را بدون روسری می‌توان دید.Samira

سمیرا ابراهیم، 25 ساله، طی یک راه‌پیمایی در حمایت از حقوق زنان در قاهره، 27 دسامبر 2011، احمد علی / آسوشیتدپرس
 

شهرزادنیوز: مصریان مجمسه "اسفینکس" را "ابوالهول" می‌نامند، یعنی "پدر وحشت". اما پدر واقعی وحشت برای زنان در این کشور "تجاوز" است.

خطر خشونت جنسی از مدت‌ها پیش وسیله‌ای شده است که زنان را از رفتن به خیابان‌ها و میادین و مطالبه حقوق سیاسی‌شان باز می‌دارد. در ده سال گذشته تعداد زنان محجبه در مصر چنان افزایشی یافته است که در پایین شهر قاهره به ندرت زنی را بدون روسری می‌توان دید. این چهره عمومی یک راز زشت را پنهان می‌کند: زنان، محجبه یا غیر محجبه، در سکوت از خشونت جنسی، تجاوزهایی که علنی نمی‌شوند، و تعرض جنسی رنج می‌برند، و علت اصلی هم آن است که آنان مقصر و بی‌آبرو شناخته می‌شوند و ممکن است به این دلیل مطرود شوند، مورد ضرب و شتم قرار گیرند و حتا کشته شوند.

یکی از بزرگ‌ترین، اگرنه بزرگ‌ترین، گام‌های برداشته شده در زندگی زنان مصر پس از انقلاب این است که چند زن به پا خاستند و خطر دو جانبه خشونت جنسی و بی‌آبرویی را به چالش طلبیدند، آن هم با صحبت کردن.

من در یکی از جاده‌های خاکی پشت دیوار یک دادگاه نظامی در حومه قاهره با سمیرا ابراهیم ملاقات کردم؛ او برای رسیدگی به شکایتش از ارتش به خاطر انجام "تست باکرگی" در زمان بازداشت‌اش، به دادگاه آمده بود. سمیرا زن جوان کوتاه قد پر حرارتی است با روسری روشن و شلوار جین آبی رنگ که تند تند متنی را روی تلفن همراهش می‌نویسد. او اهل "سوهاج"، شهری متوسط در جنوب مصر، می باشد که از ارتش شکایت کرده است؛ چون پس از دستگیری در میدان تحریر در ماه مارس گذشته، در اتاقی پر از سرباز که داشتند با تلفن دستی‌شان از او عکس می‌گرفتند، مردی یونیفورم پوش به او انگشت رسانده بود.ادامه مطلب


شهرزادنیوز: برای نخستین بار در تاریخ دمکراسی بولیوی، دو زن به ریاست پارلمان و مجلس سنا در این کشور انتخاب شدند. ریاست پارلمان را ربکا دلگادوُ و ریاست سنا را گابریلا موُنتانیوُ، هر دو از "جنبش به سوی سوسیالیسم"، برای دو سال 2012 و 2013 عهده دار شدند.

به گزارش وبسایت "چشم انداز آمریکای لاتین"، این دو زن در رقابت های درون پارلمانی بر رقبای مرد خود پیروز شدند. سازمان غیر دولتی (ان جی اوُ) "مرکز همآهنگی زنان" که دربرگیرنده 200 تشکل زنان است، در این رابطه اعلام داشت که برای نخستین بار زنان در راس بالاترین مراتب قانونگذاری بولیوی قرار گرفته اند.

حضور زنان در مقامات تصمیم گیری کشور 10 میلیونی بولیوی بسیار چشمگیر است. 28 درصد نمایندگان هر دو مجلس را زنان تشکیل می دهند و نیمی از وزارتخانه ها نیز در دست زنان است. یکی دیگر از دستاورد های مهم زنان در بولیوی انتخاب 50 درصد از قضات دادگاه عالی با رای گیری است.


دوشنبه 3 بهمن 1390

بدن عریان کلشیفته فراهانی در میان قضاوت‌ها

   نوشته شده توسط: زنان افغان    

المیرا حسینی-

در سال ۱۹۷۴ هنرمند صرب، ماریانا آبراموویچ  در یک اجرای نمایشی به نام ریتم، در برابر تماشاکنندگان ایستاد، ابزارهایی را فراهم کرد و تماشاگران را واداشت تا به اختیار ابزار‌ها را انتخاب و با بدنش ارتباط برقرار کنند. ابزار‌ها شامل طیف متفاوتی از آن چیزهایی بودند که تماشاچیان می‌توانستند با آنها نقشی از لذت و مهر تا خشونت و زخم بر بدن بازیگر بزنند؛ از چاقو، قیچی و اسلحه گرفته تا شاخه‌ای رز، پر و پنبه.
تماشاگران به‌تدریج لباس‌ها را بریدند و هریک به سهم خود نقشی بربدن منفعل هنرمند ایستاده بر کف گالری، حک کردند. بعد از گذشت شش ساعت، نمایش به پایان رسید. آبراموویچ، با تنی پر از زخم و چشم‌هایی پر از اشک صحنه را ترک کرد. 
امروز تصویر گلشیفته برای من، شکل دیگری از اجرای آبراموویچ را یادآوری می‌کند: بدن عریان هنرمند ایستاده در میان انبوه قضاوت‌ها؛ در میان انبوه تماشاچی‌ها. هریک از ما، مخاطب‌های این نمایش، با ابزارهایی که سایت‌های اینترنتی به مثابه گالری‌های مجازی در اختیارمان قرار می‌دهند، به نحوی با بدن هنرمند رابطه برقرار می‌کنیم. تنها فرق در این است که اینجا خبری از قیچی و پونز و چاقو نیست. به جایش ما لایک می‌زنیم و استتوس و کامنت می‌گذاریم و پخش می‌کنیم. 


ادامه مطلب

دوشنبه 3 بهمن 1390

افتخار کن که به این دلیل به زندان آمده ای!

   نوشته شده توسط: زنان افغان    

تغییر برای برابری - عالیه اقدام دوست فعال سیاسی و مدنی و مدافع جنبش زنان در روز 22 خرداد 1385 به همراه 70 نفر دیگر در تجمع اعتراض آمیز زنان در میدان هفتم تیر بازداشت و دادگاهی شد. شعبه‌ 15 دادگاه انقلاب تهران، او را به اتهام اقدام علیه امنیت به سه سال و چهار ماه حبس و 20 ضربه شلاق محكوم كرد. سه سال حبس وی در دادگاه تجدید نظر تایید شد و سرانجام روز 12 بهمن ماه 1387، ماموران اجرای احکام به در منزل وی در شهرستان فومن رفتند و او را تحت الحفظ به شعبه اجرای احكام دادگاه انقلاب تهران منتقل كردند و سرانجام 18 دی ماه 1390 پس از پایان دوران محکومیتش آزاد شد. درنخستین دیدار با او، یا زنی که سه سال شاهد رفت و آمد متهمان، شاهد اعدام و روزهای سخت زندان بود، گفتگویی کوتاه داشتیم که می خوانید.

شما اولین فردی بودید که برای دفاع از حقوق زنان به حبس قطعی محکوم شدید، روند اجرای حکم شما چگونه بود؟

وقتی حکم سه سال زندان را ابلاغ کردند، من به دلیل بیماری برادرم به فومن رفته بودم. احضاریه ای مربوط به اجرای حکم فرستاده بودند اما چون من نبودم، به اداره اطلاعات فومن اطلاع دادند تا مرا تحت الحفظ برای معرفی به دادگاه انقلاب به تهران بیاورند. من را برای اجرای حکم به تهران آورند، شب اول در بازداشتگاه وزرا بودم و صبح به دادگاه انقلاب معرفی شده و بعدازظهر به زندان اوین تحویل داده شدم. با اینکه زندانی سیاسی- مدنی نباید در بند زندانی های غیرسیاسی باشد اما من را به بند عمومی بردند که به اسم بند مالی بود اما در واقعیت معتادین و قاچاقچی های بین المللی هم آنجا بودند و افرادی هم بودند که بیماری های روانی داشتند و به جای زندان باید در بیمارستان تحت مداوا قرار می گرفتند. در این بند مدام دعوا و سر و صدا بود و همین باعث شد از اولین روزها دچار بیماری فشار خون شده و مجبور به استفاده از قرص شوم و تا همین امروز هم این مشکل ادامه دارد. در آن زمان تمام تلاش من این بود که بتوانم بر دیگر زندانیان تاثیر بگذارم. از عید سال 88 که عده ای از بچه های فعال حقوق زنان هم برای مدت کوتاهی به زندان آمدند، توانستیم برای آزادی یا مرخصی گرفتن برخی از افرادی که در زندان بودند فعالیت هایی انجام دهیم.

با توجه به اینکه شما به دلیل شرکت در حرکت اعتراضی نسبت به قوانین مدنی تبعیض آمیز علیه زنان به زندان محکوم شدید، برخورد سایر زندانیان با شما چگونه بود؟

زمانی که من وارد زندان اوین شدم، تعداد زندانیان سیاسی خیلی کم بود و بیشتر آنها مدت کوتاهی در زندان بودند. دلیل زندانی شدن من برای زندانیان غیرسیاسی جالب بود و عده ای از آنها هم از من طرفداری می کردند و می گفتند که "این خانم برای ماست که اینجاست و گرنه کاری نکرده که اینجا باشد". در مجموع نگاه مثبتی داشتند حتی یکی از کارکنان زندان به من گفت که مبادا ناراحت باشی، افتخار کن که به این دلیل به زندان آمده ای. در بدو ورود به زندان این جمله برای من شوک بود و هیچ وقت آن را فراموش نمی کنم.ادامه مطلبپرستو دوکوهکی و مرضیه رسولی، دو روزنامه نگار و وبلاگ نویس ایرانی، حدود یک هفته است که در بند «دو الف» زندان اوین که زیر نظر اطلاعات سپاه ایران اداره می‌شود در سلول انفرادی هستند

*****

.پرستو دوکوهکی و مرضیه رسولی، دو روزنامه نگار و وبلاگ نویس ایرانی، حدود یک هفته است که در بند «دو الف» زندان اوین که زیر نظر اطلاعات سپاه ایران اداره می‌شود در سلول انفرادی هستند.

هفته گذشته مامورین امنیتی به خانه‌های پرستو دوکوهکی و مرضیه رسولی وارد شده و آن‌ها را همراه با وسائل شخصی و لپ تاپ‌هایشان با خود برده‌اند. هنوز هیچ مقام رسمی، در مورد علت دستگیری این دو روزنامه نگار اظهار نظر نکرده است و تنها اتهام‌های مبهم «تبلیغ علیه نظام» و «اقدام علیه امنیت ملی» به آن‌ها تفهیم شده است.
این روزنامه نگاران تا به حال از داشتن وکیل محروم بوده‌اند و موفق به ملاقات با خانواده‌های خود نشده‌اند. خانواده‌های آن‌ها هم اطلاع بیشتری از وضعیت آن‌ها ندارند و از صحبت با رسانه‌ها و اطلاع رسانی در مورد فرزندان خود منع شده‌اند.

پیش از این نیز مقامات امنیتی از خانواده‌های روزنامه نگاران و فعالان مدنی بازداشت شده خواسته بودند برای تسریع در روند پرونده آن‌ها از گفتگو با رسانه‌ها خودداری کنند.ادامه مطلب

تجاوز بر یکی از بانوان در ولایت سرپل توسط پسر یکی از نمایندگان آن ولایت، تجاوز گروهی از افراد مسلح و زور گوی محلی به منزل یکی از باشندگان ولایت تخار، به قتل رسانیدن یکی از زنان در ولایت بدخشان توسط شوهر اش به فجیع ترین و بی رحم ترین شکل آن؛ شماری از محدود ترین وقایع است که دولت در برابر آن کمترین توجه انجام نداده است، و این بی توجهی سبب شده است تا مردم روز تا روز از دولت دوری نموده و بی اعتماد تر شوند.

گذشته از آن وقایع خود سوزی، ضرب و شتم ها، بدرفتاری ها، به بَد دادن دختران و ... در بیشتر از ولایات کشور به یک امر عادی تبدیل شده و ریشه های انجام این اعمال هیچ گاهی از میان اجتماع ما برچیده نشد.


پرسش اساسی در این است که دولت افغانستان که دم از حاکمیت وتطبیق قانون، پاسداری و حمایت از حقوق بشر، ارزش های دموکراسی و شعار های از این قبیل سر می دهد؛ در برابر قضیهء سحر گل چه اجراات خواهد کرد، وآیا این واقعهء دلخراش آخرین آن خواهد بود، یا خیر؟

ضرب المثل که (قانون برای اولین بار توسط قانونگذاران نقض می شود) در کشور ما بیشتر از هر جای دیگر مصداق حقیقت یافته است.


ادامه مطلب

شاید رقص شکم را که یکی از رقص های مشهور کشور های عربیست همه تان بشناسید که رقاصه نیمه برهنه با به نمایش گذاشتن و لرزاندن سینه ، شکم و دمبه اش به رتم موزیک عربی دل از دلخانه و دالر از جیب شیخان شهوتران عرب بیرون میکند و شاید هم رقص مرغ یا چکن دانس را که تقریباً می توان آنرا رقص ملی پاکستان گفت بشناسید که رقصنده مرد و زن حرکات خراس و ماکیان را با موزیک صدای مرغ به چنان شکل مضحک و سکسی انجام میدهند که چنین رقص حتی در دیسکو های کشور های بی بند و بار و غیر اسلامی غرب وجود ندارد. 


بسیار جالب و قابل تعجب است که نه بنیان گذاران وهابیت در عرب و نه اولاده های آن در پاکستان با این فجایع اخلاقی هیچنوع مخالفتی از خود نشان میدهند ، اما در افغانستان یک پسر و دختر جوان بجرم دوستی و محبت و با وجود نکاح اسلامی بحکم طلاب کرام به شکل بسیار فجیع و غیر انسانی سنگسار میگردند.ادامه مطلب

یکشنبه 2 بهمن 1390

آغــاز گفتگوها در قطـر بدون حضور دولت افغانستان!!

   نوشته شده توسط: زنان افغان    

شماری از مقامات بلند پایه پیشین و برحال امریکا با ابراز این مطلب می گویند که امکان دارد،بحث های اصلی در گفتگوهای میان امریکا و طالبان در هفته روان در قطر مطرح شوند.


این مقامات امریکایی هدف این بحث ها را ایجاد اعتماد میان دو طرف بیش از آغاز گفتگوهای رسمی می داند.

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، مقامات امریکایی می گویند که گفتگوهای مقدماتی خود را با طالبان به زودی در قطر آغاز می کنند.

یک مقام بلند پایه امریکایی اظهار داشته است که اگر گفتگوها میان امریکا و طالبان در قطر به خوبی انجام شوند، مقام های حکومت امریکا، طالبان و نمایندگان حکومت افغانستان هم در آن شرکت خواهند کرد.

در همین حال برخی از آگاهان به این باورند که ایالات متحده امریکا گفتگوها را با طالبان همانگونه که می خواهد به پیش می برد؛ چه مردم افغانستان بخواهد و چه نخواهد.


یکشنبه 2 بهمن 1390

گلبدین حکمتیار بجای محمد قسیم فهیم !

   نوشته شده توسط: زنان افغان    

گفته شده است که یک خط ارتباط مستقیم میان حامد کرزی و گلبدین حکمتیار دایر شده است تا این دونفر بطور مستقیم و بدون واسطه و یا شرکت مخابراتی خاص ، یا یکدیگر گفتگو داشته باشند.
در این خط مستقیم مطالبی بین این دونفر رد و بدل شده است که دیگران از آن بی خبر بوده و صرفا چند معدود به این گفتگو ها درسترسی دارند.


در همین حال ، یک منبع تایید نشده از حزب اسلامی برهبری گلبدین حکمتیار ، به شبکه اطلاع رسانی افغانستان ایمیل فرستاده و ادعا کرده است که مذاکرات پیرامون مصالحه حزب اسلامی با دولت افغانستان ادامه دارد و قرار شده است که دولت تا زمان پایان دوره ریاست جمهوری حامد کرزی ، پست معاونیت اول ریاست جمهوری را به نماینده رسمی و تام الاختیار گلبدین حکمتیار وا گذار کند و بعد از پایان دوره ریاست جمهوری حامد کرزی شخص گلبدین حکمتیار در انتخابات ریاست جمهوری شرکت خواهد کرد.

هرچند این خبر از منبع رسمی تایید نشده است اما گمانه زنی ها پیرامون این موافقه جریان دارد و اطرافیان رییس جمهور کرزی نیز بر این روند تاکید دارند.

همچنین این منبع افزوده است که همین اکنون حزب اسلامی دو وزارت و چندین پست ریاست را در دولت اقای کرزی برعهده دارد و هیچ شاخه از این حزب جدا نشده همه انها نیروهای حزب اسلامی محسوب می شوند.

در همین حال بسیاری از اطرافیان جناب کرزی عقیده دارند که با روی کار آمدن حزب اسلامی ، فساد اداری و نا امنی ها از کشور دور خواهد شد.

چنانچه این خبر راست باشد ، باید فاتحه تاجیک ها و طرفداران محمد قسیم فهیم معاون اول رییس جمهور را خواند و دولت را دو دسته به یک قوم خاص و اطرافیان جناب کرزی تحویل داد. هرچند مردم دل خوشی از روی کار بودن دیگر اقوام هم نداشته اند.


شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic